Menu
LHC_Page_BoardOfDirectors.jpg

Board of Directors

The Louisiana Housing Corporation is governed by a board of 11 members composed of the State Treasurer, two members appointed by the President of the Senate, two members appointed by the Speaker of the House, and 6 members appointed by the Governor. The board represents various housing sectors and the public.

Mr. Lloyd "Buddy" Spillers

Chairman
Ferriday, LA

Board Member Since: April 2016
Term Expiration: December 2022

Affiliations:
Rep. 5th CD

Committees:
N/A

Ms. Jennifer Vidrine

Vice-Chairwoman
Ville Plate, LA

Board Member Since: April 2016
Term Expiration: N/A

Affiliations:
President of the Senate

Committees:
Sustainable Housing (Chairwoman) and Single Family (Chairwoman)

Mr. Anthony “AP” Marullo, III


Metairie , LA

Board Member Since: June 2020
Term Expiration: December 2023

Affiliations:
Rep. 1st CD

Committees:

Mr. Derrick Edwards


New Orleans, LA

Board Member Since: January 2018
Term Expiration: December 2021

Affiliations:
Rep. 2nd CD

Committees:
Multifamily and Assets Committee and Sustainable Housing Committee

Mr. Johnny Berthelot


Gonzales, LA

Board Member Since: February 2020
Term Expiration:

Affiliations:
Speaker of the House

Committees:

Mr. Willie Rack


Franklin, LA

Board Member Since: April 2016
Term Expiration: December 2022

Affiliations:
Rep. 3rd CD

Committees:
Administrative & Finance (Chairman) and Member of Multifamily & Assets

Mr. John M. Schroder

State Treasurer
Baton Rouge, LA

Board Member Since: December 2017
Term Expiration: N/A

Affiliations:
Ex-Officio

Committees:
Member of Administrative & Finance

Mr. Gillis R. Windham


Killian, LA

Board Member Since: April 2016
Term Expiration: December 2021

Affiliations:
Rep. 6th CD

Committees:
Multifamily & Assets (Chairman) and Member of Administrative & Finance

Ms. Stacy Head


New Orleans, LA

Board Member Since: September 2018
Term Expiration: N/A

Affiliations:
Speaker of the House of Representatives

Committees:
Multifamily and Assets Committee

Ms. Ericka McIntyre


New Orleans, LA

Board Member Since: August 2020
Term Expiration:

Affiliations:
President of the Senate

Committees:

Mr. Steven P. Jackson


Shreveport, LA

Board Member Since: June 2020
Term Expiration: December 2023

Affiliations:
4th Congressional District

Committees: